Dni zdravia 2021 prinesú fenomén udržateľnosti a prepojenie s telesným i duševným zdravím

    Navigácia
  • Domov
  • NewsDni zdravia 2021 prinesú fenomén udržateľnosti a prepojenie s telesným i duševným zdravím

Dni zdravia 2021 prinesú fenomén udržateľnosti a prepojenie s telesným i duševným zdravím

Mesto Trnava a Zdravé mesto Trnava pozývajú všetkých, ktorých zaujíma zdravý životný štýl, fyzické i psychické zdravie a udržateľnosť vo všetkých sférach nášho života, na Dni zdravia 2021, ktoré sa uskutočnia od 21. júna do 25. júna. Tohtoročné Dni zdravia prinesú preventívne merania, odbery, praktické ukážky i prednášky zamerané tematicky na naše telo i ducha.

Dni zdravia sa začnú 20. júna o 10.00 h v Parčíku Bela IV. Deň plný aktivít ako joga, arteterapia, diskusie o duševnom zdraví, emocionálnej inteligencii či ochutnávka vegánskych jedál sú pre záujemcov pripravené až do 20. hodiny. V utorok 22. júna bude spustená na webovej stránke trnava.sk prezentácia Seniorskej obálky. I.C.E. karta, ktorá môže pomôcť zachrániť život, sa stane dostupnou širokej verejnosti. Je určená seniorom a ich príbuzným a je výbornou pomôckou pre všetky zložky Integrovaného záchranného systému. V podvečer o 18.00 h sa uskutoční prednáška MUDr. Andrei Vándorovej, primárky geriatrie FN Trnava. Téma prevencie chorôb u seniorov bude dostupná online na Facebooku Zdravého mesta Trnava.  Počas stredy a štvrtka sa uskutočnia tradičné merania glukózy, cholesterolu a odbery vzoriek a vody v priestoroch Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na Halenárskej ulici 23. O 18.00 h je vo štvrtok pripravená opätovne online prednáška. Môžete sa tešiť na tému Udržateľnosť  a psychické zdravie, ktorú si pripravili dve sympatické dámy z Baterkárne, Jana Reháková a Simona Hlaváčová.

Vo štvrtok 24. júna sa od 14. hodiny rozložia stánky na Trojičnom námestí. Mesto pre všetkých odprezentuje aktivity občianskych združení, sociálnych služieb pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a ponúkne aj originálne výrobky členov a klientov zapojených organizácií. Až do 17.00 hodiny sa budete môcť oboznámiť s činnosťou mnohých organizácií, vyskúšať si posunkový jazyk, handbike či loptovú hru boccia.

Program Dní zdravia 2021 sa zameria na rôzne zdravotné otázky a poskytne širokú paletu výberu pre všetky vekové kategórie. Okrem seniorov, zdravotne znevýhodnených či dospievajúcich, sú ďalšou cieľovou skupinou školopovinné deti. Základné školy majú možnosť sa zapojiť v priebehu školského roka do projektu Viem, čo zjem, v ktorom spolupracujú priamo s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. V posledné dni školského roka Zdravé mesto Trnava pripravilo pre zapojenú ZŠ s MŠ M. Gorkého aktivitu Soľ nad zlato. Deti sa v nej hravou formou dozvedia niečo viac o soli, jej význame v našom živote a jej účinkoch na náš organizmus. Porozprávať im prídu doc. Dr. phil. Erik Hrnčiarik, pedagóg a archeológ Trnavskej univerzity a výživový poradca Pavol Oška. Dozvedia sa, či je soľ nad zlato a všetko, čo im v rozprávke nepovedali.

V posledný deň, piatok 25. júna, je pripravená prednáška Michala Rafajdusa zameraná na zdravý pohyb, ktorý sa dá vykonávať aj pri každodenných činnostiach. Stačí ovládnuť podvedomie nášho pohybového návyku. Bude dostupná online na Facebooku Zdravého mesta Trnava.

Naše zdravie úzko súvisí so zdravím ľudí okolo nás i s prostredím, v ktorom žijeme a pracujeme. Aj tento ročník sa Dni zdravia zamerajú na fenomén (ne)udržateľnosti v našom živote. Sprievodné podujatie pripravené na 19. júna, Trnavský deň dizajnu, ktorý vznikol v spolupráci s Malým Berlínom a uskutoční sa v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici, prinesie opätovne nielen malý dizajnový trh so zaujímavými predajcami, ale aj workshopy, prezentáciu lokálnych značiek, miestnych dizajnérov a zaujímavé diskusie na tému reuse, dizajnu a folklóru.